vivienne_westwood_6367_north_990x

Lēdija Vivjena Vestvuda (dzimusi 1941.gadā 8.aprīlī) ir britu uzņēmēja, un galvenokārt modes māksliniece, pazīstama kā “Panku karaliene”.

Viņa nepiedzima par modes mākslinieci. Vestvudas modes dizaineres karjera sākās pavisam nepretenciozi. Sākumā šī ierindas angliete bija mājsaimniece, mašīnrakstītāja un skolotāja. Kādudien viņai apnika mierīgā mājsaimnieces dzīve, kurā ietilpa vīrs, dēls un eksistence klusā Anglijas pilsētiņā. Vivjena aizmuka pie brāļa uz Londonu. Brālis mācījās, Vivjena strādāja par skolotāju. Tur viņa iepazinās ar vēlāko pankroka grupas “Sex Pistols” dibinātāju un menedžeri Malkolmu Maklarenu – tievu, drūmu studentu, kurš mācījās mākslas vēsturi. Protams, Vestvudas bonuss bija arī laiks, kurā viņai palaimējās dzīvot – 20.gadsimta 60.gadu beigas, hipiji visiem bija apnikuši, jaunatne vēlējās ko nebijušu. Par tādu kļuva panku stils!

Maklarens un Co radīja panku filozofiju, stilu, mūziku, bet Vestvuda to attiecīgi “iepakoja”. Vestvuda pirmā nogrieza panku frizūru un izbalināja matus. Šis stiliņš kļuva par panku firmas zīmi visā pasaulē. Viņai tolaik bija 29 gadi un divi bērni. Viņa pirmā “piesmēja” klasisko balto T – kreklu : noplēsa tam piedurknes, izārdīja plecu vīles, izrotāja ar provocējošiem uzrakstiem un zīmējumiem.

vivienne-westwood

Skandalozākais, šķiet, ir bijis T – krekls ar Anglijas karalienes tēlu, kur viņas lūpas bija caurdurtas ar kniepadatu. Viņa pirmā ieviesa lecīgus aksesuārus – ķēdes, kakla siksnas, kā arī saplēstas bikses. Vestvuda sevi šajā laikā neuzskatīja par modes mākslinieci, viņa vienkārši radīja ielas stilu un atvēra veikalu “Viss dumpiniekiem!”, kurā pirmā mēģināja piedāvāt apģērbu puišiem, kuri spēlēja pankroku, un viņu draudzenēm. Tur ģērbās visa Londonas progresīvā jaunatne. Sākumā viņa nebija necik oriģināla, drīzāk kopēja rokenrola stilu. Kādudien viņa pat gribējusi pamest modes biznesu. Tomēr pirms tam nolēmusi papētīt, kā strādā citi modes dizaineri. Piemēram, slavenais Diors. Viņš, pēc Vestvudas vārdiem, nolūkojis karalienes Elizabetes laikmeta stilu, saglabājis siluetus, bet visu pārējo nomainījis un papildinājis. Un – še tev – slavens kā Dievs! “Es arī izdomāju – pienācis laiks vēsturei”, neslēpj Vestvuda.

Kopš tā laika panku karaliene kļuva par vēsturiskā romantisma proponētāju. Viņa izlasīja daudz grāmatu, līdz saprata, ko grib un ko, viņasprāt, vajag tautai. Proti, bikses, kuras izskatītos tā, it kā tās nenovelkot būtu nēsājušas nez cik paaudzes : atkāries dibens, izstaipītas kabatas …

1981.gadā Vetsvuda tautās izveda savu pirmo apģērbu kolekciju “Pirāti”, tas bija pagājušā gadsimta 80.gadu sākumā visavangardiskākais modelis, un tad viņa saprata, ka IR modes māksliniece!

Vestvudaa pirmā mūsdienu apģērbā ieviesa sarežģīto gadsmtu piegriezumu, pirmā uz “mēles” izveda modeles, kuras valkāja Vestvudas firmas zīmi – pseidokrinolīnu : uz dibena piestiprinātus spilgtus spilvenus. Viņa pirmā emancipētajām dāmām atgādināja, cik seksuāli izskatās lapsenes viduklis un stingrā korsētē paceltas krūtis. Toties viņa nekad tieši nekopēja vēsturiskos tērpus, viņa tos interpretēja. Un Vestvuda – tā nekad nav bijusi masu produkcija! Neparasts drapējums, apjomīgi silueti, neprātīgas krāsu kombinācijas un faktūru miksēšana – tāds ir Vivjenas Vestvudas modes nama rokraksts!

 

Posted by:Krista Timze

SALES - FASHION - MARKETING - CUSTOMER SERVICE - COUCHING - MANAGEMENT krista_timze@inbox.lv

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s