Agrāk zelta meklētāju darba bikses nemaksāja dārgāk par dažiem desmitiem eiro. Mūsdienās atzītu dizaineru džinsi maksā ļoti dārgi, defilē pa mēli modes skatēs un ir ieguvuši vispārēju atzinību. Ar ko gan tie mūs tā savaldzinājuši?

gap-jeans

Popularitātes virsotnē džinsus uznesa Holivudas filmas ar slavenā Džeimsa Dīna piedalīšanos. Un ilgāku laiku džinsu jautājumā viss bija skaidrs kā diena : lielie ražotāji, Levi’s, Lee Cooper un Wrangler, izlaida lielas partijas lētu bikšu no džinsu auduma, kurām bija noteikts piegriezums un kuras bija paredzētas ikdienai un piknikiem. Lai gan turpmāk džinsu popularitāte bija mainīga, taču tie nezaudēja ērta un funkcionāla darba apģērba statusu.

Tomēr pirms dažiem gadiem dizaineri šim ikdienas garderobes priekšmetam pievērsa īpašu uzmanību, un tagad neviena modes skate nenotiek bez džinsiem. To aizsāka Edijs Slimans no Dior modes nama šī gadsimta sākumā, pēc tam  viņam pievienojās Ralfs Lorēns un Kriss Van Ašs.

Līdz ar atzītiem modes dižgariem džinsu avantūrā iesaistījušies jauni zīmoli un dizaineri. Veikali piedāvā dažāda piegriezuma  džinsus – cut, slim, boot, kā arī lielu audumu un efektu dažādību – stoned, washed, raw. Tiek atvērti ateljē, kas šuj džinsus pēc pasūtījumiem. Pasaulē ir notikusi džinsu revolūcija un pienākusi jauna ēra – greznu augstās modes džinsu ēra.

denim_history

EIROPA – LIEPRATĒJU UN CIENĪTĀJU TIRGUS

“Eiropiešiem džinsi ir stilīgs un svarīgs garderobes atribūts, ko velk mugurā, ne tikai dodoties uz pikniku. Turpretī ASV cilvēki nepievērš uzmanību tam, kādus džinsus viņi valkā.” Tā Anna Lora Šansela no Wrangler France izskaidro, kāpēc šī zīmola džinsi, kas paredzēti Vecajai pasaulei, atšķiras no amerikāņu modeļiem un maksā divreiz dārgāk – simt dolāru. Eiropas dizaineri ir pārvērtuši praktiskās darba bikses par ļoti īpašu izstrādājumu. Pārvērtības sākās pagājušā gadsimta 80.gados. “Tas notika ļoti lēni,” saka Šubhankars Rejs, G-Star zīmola radošais direktors. Džinsu apģērbi pamazām izgāja ārpus sava demokrātiskā stila robežām un iekaroja aizvien jaunas sfēras. Cilvēki džinsos sāka doties uz biroju, ballītēm un teātri. Visi mūsdienu dendiji pārveido džinsus pa savai gaumei. Tā, piemēram, Boba Mārlija dēls nesen izraisīja sensāciju, ierodoties uz ballīti džinsu smokingā. Tāda ir šī savādā džinsu divdabība : tie ir demokrātiski, paredzēti plašām masām, bet tajā pašā laikā arī ekskluzīvs kulta apģērbs. “Lieta tāda, ka tās nav parastas bikses, bet gan patiesas brīvības simbols,” spriež Šubhankars Rejs. “Džinsus valkājuši visi nonkonformisti, hipiji un reperi. Tie kļuvuši par dievināšanas objektu un kulta priekšmetu.”

ATGRIEŠANĀS PIE SAKNĒM

blog_ln_197

Par savu tagadējo atrašanos modes Olimpā džinsi, lai cik jocīgi tas šķistu, var pateikties japāņiem. 70.gados lielie amerikāņu ražotāji nolēma palielināt produkcijas apjomus un pārdeva savās vecās aušanas iekārtas Uzlecošās saules zemei. Amerikāņi sāka ražot daudz vieglākus audumus, bet japāņi ķērās pie vecā parauga superauduma ražošanas un atkal padarīja to modernu. “Vislabākās kvalitātes džinsu audums atdzima Japānā,” apgalvo Gregs Sasija no Unity. “Tas top nelielās aušanas iekārtās, nevis ar jaudīgām industriālām mašīnām. Tāda ražošana ir daudz sarežģītāka un laikietilpīgāka, bet rezultāts ir tā vērts!”

Dažkārt modeļi tiek šūti ar rokām. “Ar rokām gatavots produkts ir tuvāks luksusa jēdzienam,” skaidro dizaineris Šubhankars Rejs. “Tas tiek izpildīts agrākajā darba stilā ar senatnīgiem audumiem un piegriezumu.” Dizaineri uzreiz novērtēja slavenā vecā auduma jaunās iespējas. No tā šūtie džinsi lieliski izskatās visos variantos, arī darināti nobružātajā stilā (destroyed), kur nodiluma efekta radīšanai vajadzīgs īpaši biezs audums.

NO NĪMAS LĪDZ DENIMAM

Audumu, no kura šuj džinsus, sauc par denimu – tulkojumā no franču valodas tas nozīmē “No Nīmas”. Francijas pilsētā Nīmā jau XVI gasimtā auda ļoti izturīgo kokvilnas saržu ar diognālu diega savijumu, kas bija slavens visā Eiropā. Starp citu, tieši no tā bija gatavaotas Kristofora Kolumba kuģa buras. Ar zilo itālu krāsu tonēto saržu tolaik dēvēja arī citā vārdā – jean. Vēlāk tieši no tā sāka šūt īpaši izturīgākās bikses zelta mekletājiem – džinsus.

DŽINSI TAS IR IDEĀLS PRODUKTS

jeans

Premium klases džinsu veiksmes stāsti ir piesaistījuši teju visu modes dizaineru uzmanību – viņi ātri vien sajuta kolosālās pelņas iespējas. Tagad katrs modes nams piedāvā savus džinsa apģērbus. Šīs drēbes ir ļoti praktiskas un pieejamākas nekā pārējie augstās modes apģērbi. Luksusa pasaule izrādās, kā vien var, uzturot un izmantojot nepārējošo publikas interesi par džinsiem.

Mūsdienu mode ir devusi džinsiem otro elpu. Atsšķirībā no daudzām “mēles” kolekcijām džinsi tiek šūdināti tam, lai tos valkātu reāli cilvēki reālajā dzīvē, tajā pašā laikā izturoties pret tiem ar bijību kā pret dizaineru meistardarbu.

Avots : L'OFFICIEL LATVIJA HOMMES, Nr.4 2013 ; foto : publicitātes foto
Posted by:Krista Timze

SALES - FASHION - MARKETING - CUSTOMER SERVICE - COUCHING - MANAGEMENT krista_timze@inbox.lv

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s