th_508b6963lesmoking1975

Pēc 1920.gada sieviešu bikses vairs nebija tikai sporta tērpa sastāvdaļa, bet tika uzskatītas par apģērba gabalu, ko var atļauties valkāt atpūšoties un pavadot brīvo laiku. Līdz tam laikam sievietes bikses vispār nenēsāja, izņemot jau pieminēto sportošanu, bikses bija savdabīgs tabu. Dekādes vidū bikses tika akceptētas kā neformālas ikdienas garderobes elements, taču ne visi tās varēja atļauties – bikses bija ekskluzīva, samērā dārga un ne visiem pieejama prece.

Trīsdesmitajos gados bikses kļuva par neaizstājamu apģērba gabalu, ko nēsāt pludmalē. Tā sauktās pludmales pidžamas divdesmitajos gados, pateicoties Koko Šanelei (Coco Chanel), drīz vien pārtapa pamattērpā, kas paredzēts valkāšanai pludmalē.

th_508b69631930pijamas

Kamēr daži ar biksēm gozējās pludmalē, tikmēr citi jau iekļāva bikses garderobē staigāšanai pa pilsētu. Trīsdesmitajos gados pirmo reizi uz ielām parādījās sievietes bikšu kostīmos. 1930.gadā Grēta Garbo (Greta Garbo) tika pamanīta tērpta biksēs pastaigājamies pa Holivudas bulvāriem, tas provocēja sensāciju, ko ātri vien uztvēra mediji, kas nozīmē, ka to uztvēra arī sabiedrība. Drīz vien tērpu dizainers Adriāns (Adrian) viņas inkognito uniformu pārveidoja par ikonisku tēlu.

Arī filmu zvaigzne Marlēna Dītriha (Marlene Dietrich) 1930.gadā uz savas filmas Marocco pirmizrādi Amerikas savienotajās valstīs ieradās bikškostīmā ar platām biksēm – tas bija vēl viens signāls – bikškostīms vairs nav tikai sporta un atpūtas apģērbs – tā ir augstā mode. Daudzi viņu kritizēja un uzskatīja, ka tas nu ir par daudz. Valkājot platās bikses gan filmējoties, gan ikdienā Marlēna Dītriha tās neapšaubāmi popularizēja.

Svarīgs pagrieziena punkts bija arī 1939.gada novembra Vogue izdevumā publicētā frāze „Your wardrobe is not complete without a pair or two of the superbly tailored slacks of 1939”, kas burtiskā tulkojumā nozīmē: „Jūsu garderobe nav iedomājama bez pāra vai diviem teicami pielāgotām platām biksēm”.

Īsts bikškostīmu sprādziens, ja tā var teikt, notika sešdesmitajos gados. Gan vīrieši, gan sievietes sāka pārkāpt modes un apģērbu saskaņošanas noteikumus. Aktieri un popzvaigznes-vīrieši fotografējās Vogue modes lappusēm, bet Īvs Sanlorāns (Yves Saint Laurent) atvērta pret-a-portet apģērbu veikalu „Rive Gauche” (1966), kurā piedāvāja pirmos sievietes augumam piemērotus bikškostīmus. Tai pat laikā Londonas dizaineres Sallija Tafina (Sally Tuffin) un Meriona Foale (Marion Foale) izstrādāja pirmo bikškostīmu ar pazeminātu jostasvietu.

yves-saint-laurent

Pēc pirmā sieviešu bikškostīma Le Smoking (1966) demonstrācijas uz mēles Īva Sanlorāna vārds tika ierakstīts modes vēsturē. Meiteņu bikses sākotnēji bija pārdošanas alternatīva, pēc tam praktisks apģērbs, līdz beidzot tās kļuva par jauniešu kultūras elementu un neformālu apģērbu, taču nekad augstā mode nebija piedāvājusi iespēju biksēs apmeklēt augstākās sabiedrības pusdienas.

Septiņdesmitajos gados beidzot pavisam tika pieņemti bikškostīmi kā absolūti normāls apģērbs sieviešu vidū. Līdz ar to Rietumu sievietes silueti strauji sazarojās – ja iepriekš sievietes staigāja tikai kleitās vai svārkos, tad septiņdesmitajos gados neizmērojami liela daļa sieviešu izvēlētās kleitas aizstāt ar bikškostīmiem. Īvs Sanlorāns, kā dizainers, kas ir ļoti jūtīgs pret sociālajiem trendiem, 1968.gadā izveidoja veselu līniju, kas sastāvēja no sieviešu bikškostīmiem vien. Smeļoties iedvesmu no Āfrikas, Īvs Sanlorāns 1968.gadā izveidoja slaveno Safari bikškostīmu, transformējot mednieka tipa apģērbu, modernā pilsētas sievietes apģērbā – brīvā, gaišbrūnā bikškostīmā.

Mūsdienās bikškostīmu valkāšana vairs nevienā neizraisa sašutumu. Tas ir pavisam normāls un sabiedrībā pieņemts apģērba gabals. Sievietes tos valkā gan darbā, gan dažbrīd ikdienā, kad jāizskatās pirmklasīgi. Bikškostīmi īpaši aktuāli bija šī gada rudens/ziemas pasaules modes skatēs, kurās tie visbiežāk parādījās rotāti ar ģeometriskiem rakstiem, žaketei un biksēm esot saskaņotām, kā Prada un Miu Miu.

Avots : Stylepages.lv, autore Rita Antonova ; Foto avots : publicitātes foto
Posted by:Krista Timze

SALES - FASHION - MARKETING - CUSTOMER SERVICE - COUCHING - MANAGEMENT krista_timze@inbox.lv

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s