Šobrīd moderni ir runāt par zīmoliem. Katrs saprātīgs cilvēks zina, ka valkāt apģērbu ar pazīstamu logotipu – ērta iespēja bezgaumīgam cilvēkam aiz slavena brenda noslēpt savu neprasmi ģērbties.

2ccaae__e_508x0x0

Cik daudz par to jau nav runāts, bet viss velti! Kad cilvēks neprot ģērbties, viņš apkarina sevi ar kliedzošu zīmolu lietām un ar to pats kļūst par to dzīvo reklāmu. Daudzi domā : pieņemsim, es neprotu ģērbties, bet ja nu reiz Roberto Kavalli to ir saražojis, tad labi derēs arī man! Naiva, bērnišķīga iedoma!

Protams, brendomānija, kā šo slimību tagad ir moderni dēvēt, nav nekas jauns. Tā radās jau 1857.gadā, kad Parīzē atvēra pirmo augstās modes namu, kas piederēja Čārlzam Frederikam Vortam. Kopš tā laika daudzām dāmām par godu lietu kļuva savā īpašumā iegūt Vorta tērpu, pēc tam arī smaržas un somiņas. Č.F.Vortam drīz parādījās jau konkurenti. Tā zīmoli sāka satraukt cilvēku prātus.

Kāda tad ir atšķirība? Pagātnē slavenu modes namu zīmolu etiķetes ar zīda diedziņiem piešuva korsāžas iekšpusē, uz oderes, tātad tērpa iekšpusē. Tikai zinoši cilvēki varēja uzreiz no ārpuses atšķirt modeļus. Citiem vārdiem, modes namu etiķetes (mūsdienu valodā runājot – zīmoli) bija svešām acīm neredzamas. Kādu laiku pret tām pat cīnījās! Piemēram, 20.gadsimta 20.gados amerikāņu muita par visiem no Francijas ievestiem tērpiem ar lielo modes namu etiķetēm iekasēja augstas muitas nodevas. Tāpēc uzņēmīgās amerikāņu dāmas tos noārdīja, lai muitnieks nevarētu atšķirt franču modeli no amerikāņu tērpa, jo amerikāņu apģērbus ar nodevu neaplika. Arī kosmētikas pasaulē zīmoliem bija liela nozīme.

Padomju laikā brendomānija apsīka, taču situācija mainījās 90.gados. Turcijas un Ķīnas vieglā rūpniecība uzņēmās apģērbt iedzīvotājus, pārpildīja tirgu ar nepārskatāmu daudzumu viltotu firmas apģērbu, kas iedzīvotājiem iepatikās zemo cenu un košo zīmolu dēļ.

Tieksme uz brendiem iekļuva pat tādā slēgtā garderobes zonā kā apakšveļa. Šķiet, cilvēki to nemaz tik bieži neredz, bet, lūk, kopš 21.gadsimta sākuma modē no amerikāņu cietumiem ienāca gandrīz vai līdz ceļiem nošļukusi džinsi, kuros tērptajiem puišiem obligāti jāpalielās ar firmas apakšbiksēm. Kādu laiku pasaule burtiski juka prātā Calvin Klein zīmola dēļ, un, ja jums uz gurniem šis nosaukums nebija rakstīts, jūs vienkārši tikāt norakstīts un nevienu neinteresējāt. Tā bija modernās sabiedrības iekšējā valoda.

Parīzē var bieži novērot afrikānietes – īstas brendomānijas upures. Viņām ir gan Louis Vuitton somiņa, gan D&G krekliņš un Dior brilles, un Versace džinsi… bet tie visi taču ir lēti viltojumi!

Nopietno runājot, zīmols kaitē zīmolam. Priekšroku vajadzētu dot firmas precēm, kas nelec acīs, kam ir unikāla kvalitāte, kuru nevar apstrīdēt!

Prognoze ir tāda, ka brendomānija turpināsies vēl ilgi, lai gan daudzi zīmoli izzudīs mūsu acu priekšā, un šo procesu apstādināt jau vairs nevaram. Draugi, lietosim zīmolus ar mēru!

MODES LIKTENI_Vaka makets_Y

Pamatmateriāls ņemts no A.Vasiļjeva grāmatas „Modes likteņi”
Posted by:Krista Timze

SALES - FASHION - MARKETING - CUSTOMER SERVICE - COUCHING - MANAGEMENT krista_timze@inbox.lv

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s