Vai zīmols var iztikt bez zīmolvedības? Kas īsti ir antizīmols? 20.gadsimta deviņdesmitajos gados parādījās firmas ar filosofiju, kas iebilda pret astoņdesmito gadu pārmērībām. Tās savu tēlu veidoja, noliedzot patērnieciskumu.

20.gadsimta deviņdesmitajos gados, kad pasaules ekonomikai klājās sliktāk, attieksme pret patēriņa kultūru kļuva krietni piezemētāka. Modes dizaineri centās uzsvērt pieklusinātu eleganci un greznību, un skaļa zīmolu demonstrācija tika uzskatīta par vulgāru.

2000.gadā Naomi Kleina izdeva grāmatu ar simbolisku nosaukumu No logo, kurā izsekoja procesam, kā zīmoli kļuvuši svarīgāki par pašiem produktiem, un skarbi kritizēja multinacionālās korporācijas un ļaužu apsēstību ar zīmoliem un patēriņu. Kleina bija uztvērusi laika garu, pret zīmoliem un globalizāciju vērsta kustība pieņēmās spēkā, un daudzi modes preču ražotāji sekoja tās tendencēm un ideāliem. Paradoksāli, bet šī izvēle ļāva šīm kompānijām pārradīt savus zīmolus, uzņemoties atbildību par izejmateriālu izvēles un ražošanas politiku.

Mūsdienās antizīmolu kustība kļūst arvien plašāka. Interneta izplatība pieprasa, lai uzņēmumu darbība kļūtu arvien caurredzamāka un atklātāka : alkatīgi ražotāji, kas rīkojas pretrunā ētikas principiem, riskē tikt pakļauti globālām neslavas kampaņām un boikotam, kas izmaksā dārgi un sabojā reputāciju.

Japāņu uzņēmums Muji kļuva par starptaustisku koncernu 20.gadsimta astoņdesmito gadu nogalē.  Tas piedāvāja vienkāršus apģērba modeļus un interjera priekšmetus. Muji lepojās ar to, ka iztiek bez agresīvas zīmolvedības un mārketinga. Uzņēmuma mājas lapā bija lasāms : “MUJI nav zīmols. MUJI neražo produktus, kas izceļ pircēja individualitāti vai seko modei.” Viņi radīja T kreklu, uz kura bija tukšs laukums, kurā valkātājs varēja ievietot savu logo, zīmējumu vai uzrakstu.

men01

2004.gadā Adidas Londonā atvēra bezpersonisku veikalu, kura nosaukumā bija minēta tikai adrese ; 6 Newburgh street. Šīs pieejas nolūks bija parādīt pircējam, ka pretēji konkurentiem, kuri tērē milzu līdzekļus zīmola popularizēšanai, Adidas rūp tikai patērētāju intereses.

everypeoples_guide_london_adidas_no_6

Gluži tāpat rīkojās dažādu apģērbu mazumtirdzniecības tīkls American Apparel, kas tirgo no kokvilnas džersija šūtus vienkāršus, bet modīgus tērpus un T kreklus bez iešūtām zīmola zīmītēm. Katrs šīs firmas veikals iekārtots atšķirīgi, atbilstoši atrašanās vietai. Pirmie American Apparel veikali ASV un Kanādā tika atvērti 2003.gadā. Apģērbi ir šūti tikai ASV, neizmantojot lēto darbaspēku citās pasaules zemēs. Produktu mārketingā American Apparel izmanto antiglobālisma idejas. Reklāmas kampaņas, kurās iesaistīti modeļi amatieri, rūpīgi izplānotas tā, lai iepatiktos prasīgiem, ētiski aktīviem jaunās paaudzes pircējiem.

AMERICAN-APPAREL-TEE-2-681x476

Daži iebilst, ka šie antizīmolu uzņēmēji tikai lieto jaunus mārketinga paņēmienus, lai sasniegtu tos pašus mērķus, ko viņu nosodītās korporācijas. Tomēr viņi izmanto iespēju uzrunāt tos modernos pircējus, kuri arvien biežāk un vairāk uzdod jautājumus par iegādātajiem produktiem un pieprasa to, lai piegādātāji un ražotāji rīkotos sociāli atbildīgi. Un šī apziņa vērtējama pozitīvi.

Avots : "MODE 100 BŪTISKAS IDEJAS", Herieta Vorslija Foto avots : www.muji.com ; www.nologo.sur ; london.everypeoples.com ;democratlive.com
Posted by:Krista Timze

SALES - FASHION - MARKETING - CUSTOMER SERVICE - COUCHING - MANAGEMENT krista_timze@inbox.lv

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s