Audumi un šķiedras var ne tikai izskatīties moderni. Izrādās, materiāliem ir pa spēkam brīnumu lietas – tie pasargā valkātāju no mitruma, kaitīgām baktērijām vai ultravioletā starojuma un var pat apgādāt ar vajadzīgo C vitamīna vai mitruma devu.

Darbīgie audumi ir sintētiski tehniskie audumi, kas radīti īpašu funkciju pildīšanai sportā, militārajā dienestā vai medicīnā. Tomēr arī antibakteriālos un ugunsdrošos audumus modes mākslinieki pamanījušies ieviest savās kolekcijās. Audumu tehnoloģiju avangardā 20.gadsimta astoņdesmitajos gados bija Versače un Isei Mijake, bet deviņdesmitajos gados lielākie audumu ražotāji tekstilpreču tirgos pārsteidza ar jaunām, svaigām idejām.

Modes industrija pilnībā izmantoja jauno tehnoloģiju aizsargājošās īpašības. Džunia Vatanabe lietoja ūdensdrošu audumu, kas pasargāja valkātāju nevis ar aizsargpārklājuma palīdzību, bet piesaistot gaisu un izstumjot ūdenslāsītes tekstila virspusē. Ralfs Lorēns saviem slēpotāju un riteņbraucēju tērpiem izmantoja elpojošo, mitrumnecaurlaidīgo un pret vēju sargājošo Gore-Tex. Evolucione apģērbi no īpaši apstrādātas kokvilnas palielināja aizsardzību pret saules starojumu par 40 procentiem un solīja pazemināt ķermeņa temperatūru par 5-10 grādiem. Dockers bikšu kabatās iestrādāja īpašu oderi un apgalvoja, ka tā pasargā nēsātāju no mobilā tālruņa izstarotās radiācijas. Prada 2002.gadā nāca klajā ar pārsteidzošu izgudrojumu – lietusmēteli, kas saskarē ar lietu kļuva necaurspīdīgs.

BY8P1283.450x675

Lai atvairītu ziemas spelgoņu, Fuji Spinning Co. 2001.gadā Japānā ieviesa T kreklus, kas saskarē ar cilvēka ķermeņa siltumu izdala C vitamīnu. Uzņēmums Cherie sāka tirgot zeķubikses, kas mitrina kājas ar alvejas šķidrumu.

Triumph_Triaction_AW201819-_1-863x638

Apakšveļas segmentā radās liela interese par smaržām. La Perla ražoja saldi smaržojošu veļu ar iestrādātām aromātu molekulām. Daudz ekstrēmāks bija Triumph nesmēķētāju krūštura prototips, kura jasmīnu un lavandas aromāti it kā apturot alkas pēc nikotīna.

kendall-jenner-la-perla-2017-spring-summer-campaign-1

Modernā šķiedra Coolmax ļauj apakšveļai vai sporta apģērbam elpot, sviedri sakrājas auduma virspusē un veidojas gaisa cirkulācija.

Bet kā ar apģērbiem, ko nekad nevajag mazgāt? Pētījumi pašattīrošo audumu jomā liecina, ka kokvilnu ar titāna dioksīda pārklājumu var izmantot kā reaģentu netīrumu atgrūšanai saules gaismā. Šķiet, ja tāds audums kādudien parādītos tirgū, no pircējiem nevarētu ne atkauties.

Avots : MODE 100 BŪTISKAS IDEJAS, Heriete Vorslija 

Foto avots : lynnandhorst.blogspot.com ; hypebae.com ; promostyl.com ; ivomilan.com
Posted by:Krista Timze

SALES - FASHION - MARKETING - CUSTOMER SERVICE - COUCHING - MANAGEMENT krista_timze@inbox.lv

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s