Modes žurnāli allaž bijuši ilustrēti – taču līdz pat 19.gadsimta nogalei ilustrācijas bija zīmētas. Tikai ar fotogrāfiju ieviešanos žurnālu lappusēs parādījās dzīvība.

Viens no pirmajiem britu fotogrāfiem Viljams Henrijs Fokss Talbots 19.gadsimta piecdesmitajos gados ieviesa autotipijas tehniku, turpmākajās desmitgadēs šī metode tika pilnveidota un komercializēta, kas atstāja milzīgu iespaidu uz žurnāliem. Modes dāmas tagad varēja iepazīt jaunākās tendences aizraujoši reālos, krāsainos, spīdīgos attēlos.

The New York Daily Graphic bija pirmais laikraksts, kas 1873.gadā nodrukāja fotogrāfiju. Autotipijai bija nenoliedzamas priekšrocības salīdzinājumā ar iepriekšējām tipogrāfiskajām metodēm, un 19.gadsimta deviņdesmitajos gados to izmantoja jau simtiem preses izdevumu. Autotipija ļauj pavairot attēlu, ar virkni smalku sietu sadalot to neskaitāmos sīkos punktiņos gluži kā puantilistu gleznās. Punkti ir dažāda izmēra, un, raugoties no attāluma, cilvēka acs tos sapludina vienotā attēlā – fotogrāfijā.

53238

1909.gadā amerikāņu izdevniecība Condé Nast vērienīgi sāka izdot Vogue. Tam sekoja Harper’s Bazaar un citi žurnāli.  Līdz ar to parādījās jauna ļaužu suga – modes fotogrāfi.  Žurnālu lappuses viņiem kalpoja par fotogalerijām, bet žurnālu redaktori bija viņu jaunie mecenāti. 1914.gadā Condé Nast nolīga baronu Adolfu de Meijeru par savu pirmo štata fotogrāfu. Viņa pienākums bija fotogrāfēt nevis modeles, bet sabiedrības dāmas, kuru tērpus Vogue lasītājas apbrīnoja un centās viņām līdzināties. De Meijera stils bija idealizējošs, uzsverot mīksto fokusu, 1923.gadā viņš pārgāja uz Harper’s Bazaar.

Harpers-Bazaar-Dec-1881-cover.-ebay

Modes fotogrāfijas uzplauka, pateicoties eksperimentiem, ko veica Vogue un Harper’s Bazaar pirmie štata fotogrāfi, it īpaši Edvards Steihens, Georgs Hoiningens – Hīne, Horsts P.Horsts un Sesils Bītons. Viņi izmēģināja jaunas tehnikas un kompozīcijas paņēmienus un noteica virzienu, kādā attīstījās 20.gadsimta modes fotogrāfija, kļūstot par būtisku modes industrijas sastāvdaļu.

1947wubter

Avots : MODE 100 BŪTISKAS IDEJAS, Heriete Vorslija

Foto avots : rarenewspapers.com ; myfashionillustrations.wordpress.com ; kristinholt.com
Posted by:Krista Timze

SALES - FASHION - MARKETING - CUSTOMER SERVICE - COUCHING - MANAGEMENT krista_timze@inbox.lv

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s